طراحی گرافیکی چیست؟

واژه گرافیک در اصل از ریشه کلمه ای یونانی به نام گرافیکوس گرفته شده است؛ بر اساس این کلمه، گرافیک به معنای نمایش یک محتوای بصری بر روی یک سطح است. امروزه جدای از این واژه یونانی تعاریف مختلفی برای طراحی گرافیک ارائه میشود. از دیدگاه موسسه گرافیک آمریکایی AIGA، طراحی گرافیک یک فرایند خلاقانه است که تکنولوژی و هنر را باهم تلفیق می کند. اینکار باعث می شود که بین ایده ها ارتباط برقرار شود. طراح با مجموعه ای از ابزار های ارتباطی متنوع سروکار دارد؛ او با این کار سعی دارد تا با انتخاب بهترین راه های انتخابی خود، پیامی را از فرستنده، به مخاطبان آن منتقل کند. ابزار های اصلی در این کار تصاویر و تایپوگرافی هستند. 

بطور کلی و از نظر فنی میتوانیم بگوییم که طراحی گرافیک، هنر خلق ارتباط بصری از تریق تصاویر گوناگون، عکس نوشته ها، نماد ها، و طرح های هنری مختلف میباشد. 

طراحی گرافیکی

ابزار های اصلی طراحی گرافیک

طراحی گرافیک دارای سه ابزار اصلی یعنی تصاویر، تایپوگرافی و صفحه آرایی می باشد.

تصاویر: تصاویر یا بطور کلی هنر های بصری(عکاسی و تصویر برداری)، مهمترین ابزار در فرایند طراحی کار های گرافیکی می باشند.

تایپوگرافی: این ابزار به فرآیند تنظیم، ترتیب بندی، و طراحی حروف اشاره دارد. طراحان گرافیک، برای بالا بردن جذابیت طرح ها و انتقال بهتر پیام به مخاطبین، از این ابزار استفاده می کنند.

صفحه آرایی: صفحه آرایی یعنی تنظیم عناصر و المان های مختلف در یک صفحه که باید چاپ یا منتشر شود. صفحه آرایی یکی از مهارت هایی است که طراحان گرافیک باید در آن تخصص داشته باشند.

تاریخچه طراحی گرافیک

تاریخچه طراحی گرافیک و اولین طرح های گرافیکی، به بیش از 15000سال قبل از میلاد بازمیگردد. درست زمانی که بشر تصمیم گرفت تا برای ارتباط و انتقال پیام، نماد ها و خطوط تصویری را باهم ترکیب کند، تا داستانی را روایت کند. در زمان باستان از طرح های گرافیکی برای تزئین ظروف، پارچه ها، ساختمان ها، سکه ها و بسیاری موارد دیگر استفاده میشد. با اختراع کاغذ در سال 105قبل از میلاد مسیح، نوشتن متن ها و کشیدن طرح ها برای مردم بسیار راحت تر شد؛ و استفاده از طرح های گرافیکی بسیار رونق گرفت. اما نقطه اوج گسترش هنر گرافیک و طراحی به سال 1450 بر میگردد، زمانیکه دستگاه تایپ متحرک توسط گوتنبرگ اختراع شد. با اختراع این دستگاه دیگر نیازی نبود که چیزی بصورت دستی نوشته و تایپ شود. 

جایگاه طراحی گرافیک در دنیای امروز

طراحی گرافیک به قدری اهمیت دارد که می توان به این نکته اشاره کرد که تمامی شهر ها زیباییشان را مدیون طراحی گرافیک هستند. جایی که هویت (لوگو و نام تجاری)، انتشارات (مجله ها، روزنامه ها، کتاب ها)، تبلیغات، پوستر ها، بیلبورد ها، اپلیکیشن ها، جلوه های بصری رسانه های تصویری، سوشال مدیاها، علائم و بسته بندی محصولات و غیره همه و همه بدون طراحی گرافیکی چیز خسته کننده ای بیشتر نبود.

درواقع این طراحی گرافیکی است که به دنیای ما هویت بصری میدهد؛ با ادراک و احساسات ما بازی میکند، و عمیق ترین تاثیرات را روی ما میگذارد.

انواع طراحی گرافیکی

اهمیت طراحی گرافیکی در کسب و کار ها

با رشد اینترنت و فضای مجازی، ورود به دنیای دیجیتال و آنلاین برای تمامی کسب و کار ها ضروری شده است. در دنیای دیجیتال امروزی رقابت میان کسب و کار ها بسیار شدید است و برند های مختلف فرصت کمی برای دیده شدن دارند. در واقع یا برند شما در نگاه اول مخاطب را جذب میکند، یا در رقابت شانس خود را از دست می دهد. طراحی خوب و با کیفیت در تمامی بخش ها میتواند موجب شناخته تر کردن نام شرکت، افزایش فروش، ایجاد حس اعتماد در مخاطب، ثبت و ماندگاری نام برند، انتقال پیام برند، جذابیت محتوا و خوانایی بیشتر آن بشود.


طراحی گرافیک وب شهر

گروه نرم افزاری وب شهر به همت طراحان با سلیقه و خوش ذوق خود، تمامی خدمات طراحی گرافیکی اعم از: طراحی لوگو، طراحی بنر، طراحی قالب پست و استوری، تدوین ویدیو، طراحی بیزینس کارت و تراکت، طراحی کاور پست های شبکه های اجتماعی را با بهترین کیفت و با متد های روز دنیا به شما عزیزان ارائه می دهد.